Vodní kefír je fermentovaný nápoj, který u nás není tak běžně známý jako kombucha. Přesto jsou tyto dva nápoje často srovnávány. Jsou opravdu podobné? Jaké jsou rozdíly mezi kombuchou a vodním kefírem?
STARTOVACÍ KULTURY
Startovací kultura kombuchy je symbiotická kolonie bakterií a kvasinek (SCOBY), tedy ta záhadná želatinová "placka", která během kvašení plave na hladině čaje. Zrna vodního kefíru (Tibicos) jsou v podstatě určitá forma SCOBY, jejich vzhled je však naprosto odlišný od kultury kombuchy. Vypadají jako malé průsvitné kousky želatiny, které se při pravidelném dokrmování sacharidy (cukrem) rychle množí. Obě kultury obsahují určité množství prospěšných bakterií a kvasinek.
PŘÍPRAVA
Kombucha se připravuje z nálevu slazeného čaje a kombuchové kultury SCOBY. Směs se fermentuje 7 až 30 dní. Kombucha se dá dochucovat po prvotní fermentaci ovocem nebo například ovocnou štávou. Vodní kefír se připravuje přidáním SCOBY kultury do tekutiny s obsahem sacharidů (cukrů). Například do slazené vody s ovocem, ovocné šťávy, kokosové vody, a podobně. Směs se fermentuje 1 až 7 dní.
CHUŤ
Kombucha je kyselá, lehce nasládlá a mnohým lidem může připomínat lehce nakvašený jablečný mošt či cider. Chuť se velmi liší v závislosti na době kvašení, použitém čaji a přidaných složkách. Doba kvašení určuje zda má kombucha jemnou, nebo velmi silnou octovou chuť. Vodní kefír je nasládlý a chuťově výrazný po druhé fermentaci, kdy dochází k ochucení slazeného roztoku ovocem nebo ovocnou šťávou. Při delší fermentaci v lahvích spotřebovává přebytečný cukr a přirozeně se stává perlivým a příjemně nakyslým nápojem. Oproti kombuche má jemnější chuťový profil, nižší aciditu a více tak připomíná klasickou limonádu.